Jak s dětmi oslavit Den Země + tipy, kam s nimi vyrazit na výlet

Pro děti předškoláky i školáky může být Den Země skvělou příležitostí, kdy s nimi můžete strávit den venku a hrát hry. Letošní rok se bude Den Země slavit trochu odlišně. Téměř každé město mělo naplánované akce, kde se mohly děti pořádně vyřádit, něco se naučit a vzdělávat se. Ale kvůli aktuální situaci se musí bohužel dané akce zrušit. Ale to vůbec nevadí! Dětem to můžete vynahradit i u vás doma, v lese za domem, na hřišti či v parku. Máme pro vás pár tipů, jak svým dětem vynahradit Den Země.

Proč se den Země slaví?

Rok co rok se slaví Den Země 22. dubna. Tento den je především zaměřen na ekologii. Poukazuje se na to, jak se ničí životní prostředí, a jak se o naši Zemi správně starat, abychom jí pomáhali. Den Země milují především děti, pro které je nachystaný bohatý program, je vymyšleno plno her, spousta nápadů na výkresy a vytváření různých modelů.


Jednoduchý seznam aktivit ke Dni Země

Následujících pár bodů půjde snadno přizpůsobit různým věkovým kategoriím vašich dětí, ať už se jedná o předškoláky či školáky: 

Vyrobte plakáty nebo výkresy, které si děti v pokojíčku vystaví a budou si tím každý den připomínat, jak je naše planeta důležitá stejně tak jako péče o ni.

 • Vyrobte plánek toho, jak recyklovat odpad.

 • Ztvárněte problémy, které naši Zemi ničí.

 • Vytvořte komiks či vymyslete příběh, kde bude mít hlavní roli naše Země.

 • Zahrajte si s dětmi hru.

 • Podnikněte výlet do přírody, do lesa.

 • Zhlédněte například pohádku, film či dokument o naší planetě, o životním prostředí.

Začněte s dětmi recyklovat odpad – vyrobte spolu krásné odpadkové koše

Pokud ve vaší domácnosti odpad netřídíte a třeba přemýšlíte už nějakou dobu, že byste měli, právě teď je ten pravý čas, kdy můžete naší planetě Zemi začít pomáhat. Můžete s dětmi vyrobit odpadkové koše v barvách na příslušný odpad - žlutý koš pro plasty, modrý pro papír a zelený pro smíšený odpad.

Poklad skrytý hluboko v lese

Když se řekne slovo poklad, každý si představí něco jiného. Někdo například, že pokladem jsou peníze, láska, štěstí nebo zdraví. Co si asi představí děti? Sladkosti či hračky? Přichystejte to, co vaše děti milují. Také si připravte indicie, podle kterých budou děti poklad hledat.

Téma může být zkrátka jakékoli, a protože je Den Země, mohla by se honba za pokladem týkat znečištění – hledání schovaných odpadů, co přírodu ničí. Můžete i schovat po lese kartičky, na kterých budou různé odpovědi na otázky, které by měly dítě nasměrovat k pokladu. Ale také se můžete inspirovat oblíbenou pohádkou vašeho dítěte a tuto hru přizpůsobit tak, aby byla v “jejím duchu”.

Stavba domečků pro skřítky 

Cílem této hry je pohyb v nerovném terénu, děti budou manipulovat s drobnými přírodninami. Upevníte komunikaci mezi sourozenci či vámi a hlavně, budete rozvíjet i jejich fantazii a představivost. 

Hra bude realizována v přírodě, tedy v lese. Před tím, než se do lesa vydáte, můžete přečíst dětem pohádku o skřítcích nebo si vymyslet svůj příběh. 

Během cesty do lesa můžete vzpomínat na tuto pohádku či příběh. Dětí se můžete ptát na to, jestli si vzpomínají, kdo byl hlavní hrdina v příběhu, co se stalo a podobně. Na to navážete tím, že děti navnadíte na to, že skřítkovi z pohádky postavíte domeček. 

Můžete s dítětem hledat po lese nejrůznější větvičky, klacíky, různé plody stromů a poradit jim, jak postavit domeček.

Příběh města, ve kterém došla energie

Pro starší děti máme spíše hru, která je dobrou příležitostí k zamyšlení nad tím, jestli děláme vše, co je pro naši Zemi správné. A pokud ne, mohly by popřemýšlet nad tím, co můžeme ještě zlepšit.

Hra Příběh města spočívá v tom, že dítěti představíte město, které je třeba od hlavy až k patě vymyšlené. V tomto městě však došla ropa a nefunguje elektrická energie. Děti by měly nalézt způsob a nové možnosti, jak by se tento problém měl vyřešit. Ale pozor, děti musí používat alternativní zdroje, které by městu mohly pomoci. Zde se opět fantazii meze nekladou, děti mohou být velmi, velmi kreativní.

Dotkni se země! Tato hra je určena spíše mladším dětem. Je jednoduchá, ale děti i přesto dokáže pořádně zabavit. Děti při hře rozvíjí reakce při povelu, svou obratnost a procvičují si jednoduché počítání. 

Hru je vhodné hrát na hřišti, kde není možnost, že by mohly při běhu o něco zakopnout a zranit se. Děti budou běhat v prostoru – buď mohou běhat libovolně, ale můžete jim určit klidně i nějaký směr, udělat pomyslné kužely z šišek, kamenů, různé cestičky a dávat jim tak směr běhu. Na znamení (hlasitý úder, tlesknutí, zapískání) se děti zastaví a musí se dotknout země tolika částmi svého těla (prsty, ruce, nohy, koleno, dlaně, lokty), kolik prstů jste jim ukázali nebo kolikrát jste udeřili či zatleskali a zapískali.

Naše Země dnes, naše Země za několik desítek let

Děti rády malují, tvoří, kreslí a vyrábí! Pojďme jim zpříjemnit na pár hodin odpoledne, když nemohou na program, které plánovalo město ke Dni Země. 

Dítěti můžeme zadat dva výkresy libovolné velikosti. Na první výkres namalují to, jak planeta Země vypadá dnes. Na druhý by měly nakreslit to, jak si myslí, že bude vypadat za několik desítek let. Jestli budou stejně velké oceány, jako jsou dnes, jestli lesy a louky budou zelenější, zkrátka co je napadne. 

Seznam významných přírodních oblastí, kam třeba můžete s dětmi vyrazit:

 • Naučná stezka Tůně u Hajské 

 • Šumavou skrz na skrz – Jezírko Brloh, Branišovská studánka

 • Sprašová rokle u Zeměch

 • Broumovské stěny

 • Rožnov pod Radhoštěm – Pustevny, Kaple sv. Cyrila a Metoděje

 • Mikroregion Vranovsko

 • U Báby – U lomu (Žihle)

 • Národní přírodní rezervace SOOS

 • Přírodní park Podyjí

 • Čertův kámen Vrškámen


O tom, kam na výlet vyrazit v karanténě jsme psali v článku: Výlety v období karantény

Ať už ti žádný článek neuteče...! 

Zažijkraj.cz

Sleduj nás na Instagramu

Sleduj nás i na dalších sítích

 • Facebook
 • YouTube
 • Instagram

© 2020 by Martin Dušek.