top of page
3 (2)_edited.jpg

Ty nejlepší
výlety
v Česku.

Tipy a rady: Jak můžeš jako student žít ekologicky

Chovat se k naší přírodě tak, abychom ji neškodili, není tak úplně na úkor našich sil. Je to mnohem jednodušší, než se možná zdá. Úsilí, které vynaložíme na to, abychom chránili naši přírodu, ušetří také i pár korun v peněžence. Jak bys mohl jako student přírodě pomoct, aniž bys za to utratil majlant?

Nemusíš překopat celý svůj způsob života, začít žít úplně jinak, změnit vše, na co pomyslíš. Nejdůležitější je začít, a to drobnými změnami, protože i ty se počítají! Můžeš začít klidně hned teď! Je to úplně jednoduché.

1. Dávej přednost elektronickým poznámkám

Možná to znáš, třeba když v obchodě vidíš plno krásných sešitů s citáty, kytičkami, různými stylovými designovými tvary a prvky, a tak jich plno nakoupíš. Pak během roku stejně zjistíš, že sis je pořídil a nevyužil je do žádného předmětu, a vlastně zůstanou ležet doma v šuplíku. Omez zbytečné psaní do sešitů, na nejrůznější papírky, které jsou stejně rozházené po celé pracovně.


Každému studentovi vyhovuje jiný způsob zapisování poznámek, samozřejmě. Někteří milují barevné upravené sešity a preferují je víc než zápisky v elektronické podobě. Žijeme v době technologie, která je na mnoho školách velmi potřebná, a to zejména na vysokých školách.

Zapisuj si poznámky elektronicky, budeš je tak mít na jednom místě, přehledně a omezíš spotřebu papíru. Ušetříš několik kaček z peněženky za sešity, které se často ani nevyužijí a nepopíší celé.


2. Dej přednost ekologickým školním pomůckám

Studenti, a možná mezi ně patříš i ty, používají jednorázové propisky, které jsou vyrobené z plastu a jak dopíšou, vyhodí je. Dnes je možnost si koupit nelakované tužky, pastelky a některé propisky jsou dokonce papírové. Fixy, barvy a lepidla můžeš dnes objevit na principu vodní báze, kdy neobsahují organická rozpouštědla. Zkus věnovat pár minut průzkumu na internetu a najdi si firmy, které prodávají ekologické školní pomůcky.


3. Žádná balená voda, plastové láhve, kelímek na kávu

Je nám úplně jasné, a nejspíše to děláš určitě také, že pití si nevezmeš z domu, ale koupíš si ho někde po cestě do školy nebo v bufetu. A takhle to chodí skoro každý den po dobu celého semestru. Zainvestuj raději do skleněné lahve nebo do nějaké, která je ekologicky vyrobená, a dá se opakovaně použít. Přivstaň si o pár minut dříve a udělej si pití doma. Tím také hodně ušetříš svou peněženku.


Cestu do školy si bez kávy její milovníci nedokážou představit. Bufet, kavárna po cestě, káva s sebou do kelímku a šup na přednášku. Dnes mnoho kaváren nabízí vratné kelímky, které jdou znovu použít, prodávají se i různé termosky. Dokonce pokud nějakou takovou vlastníte s jejich logem, dostanete slevu. Nechte si kávu s sebou udělat do termosky, do které můžete kávu udělat opakovaně. Kávu si zkus občas udělat třeba i doma, zase ušetříš nějakou tu korunu.


4. Vyhni se jednorázovým sáčkům

Po cestě do školy nebo v bufetu koupíme nejen balenou vodu, ale také určitě i svačinu – nějaké to pečivo. Takže zvláštní sáček na koblihy, sáček na croissanty, sáček na bagety… hotovo, zaplaceno a jde se do školy na přednášku. Proč? Opět stačí o 10 minut vstát dříve, udělat si pití doma, zabalit svačinu s sebou do krabičky, dát to do batohu a je ušetřeno nejen pár korun, ale hlavně příroda!


5. Používej látkové tašky

Látkové tašky dneska docela letí! Nosí se nejen na nákupy, ale i do školy, na kávu s kámoškou, na procházku, skoro všude. Některé látkové tašky vypadají fakt skvěle – mají různé třeba i vtipné potisky či nějaký výstižný text, případně různé barvy. Pořiď si jednu takovou a omez používání igelitových tašek.

6. Šetři elektřinu, spotřebu vody

Vypínej elektroniku a spotřebiče, které zrovna nepoužíváš. Vypínej světla v místnosti, ve které se zrovna nenacházíš. Vytáhni ze zásuvky tu elektroniku, která je zbytečně zapojená a vůbec být nemusí. Určitě hodně lidí si dá mobil do nabíječky. Až se dobije, mobil od nabíječky odpojí, ale tu nechají v zásuvce. Zkus se naučit to, že vytáhneš obojí. Šetření elektřinou je důležité nejen doma, kdy účet za elektřinu nebude katastrofa, ale i na kolejích.


Je ráno, vstáváš do školy a čistíš si zuby. Mezi tím teče voda z kohoutku, a to úplně zbytečně. Zastav ji a pusť jen, když to vážně potřebuješ. Preferuješ „leháro“ ve vaně, kdy máš plnou vanu vody? Zkus začít chodit do sprchy a uvidíš, že ušetříš nejen spoustu vody, ale i svůj čas strávený v koupelně. A na kolejích třeba uvolníš rychleji frontu. Velká spotřeba vody má hodně špatný dopad na přírodu.


7. Cestuj na kole nebo použij nohy

Doučko s kamarádem? A máte sraz téměř za rohem? Vážně nemusíš jet jednu, dvě zastávky autobusem MHD nebo autem. Dej si do těla a těch pár metrů doběhni nebo dojdi pěšky. Ušetříš pár korun za jízdenku, ale ulevíš taky našemu ovzduší. Další možností je půjčit si kolo, to je dneska docela v módě!

8. Recykluj

Bod „Recykluj“ nejde opomenout. V České republice recykluje odpad stále více a více lidí. A to je dobrá zpráva! Přidej se k nim i ty. Nic tě to nebude stát, pouze budeš mít doma nějaký koš navíc.

9. Zapoj školu do projektu

Zkus jít do sebe a zkus škole navrhnout projekt, který můžete jako škola realizovat a pomoci tak přírodě. Pokud tvoje škola nemá po chodbách oddělené odpadkové koše na papír, plasty a smíšený odpad, navrhni, aby to zavedla. Určitě se na škole najde někdo, kdo by moc rád přiložil ruku k dílu. A čím víc pomocníků, tím jen a jen lépe!

Kromě toho projektů, které podporují školy v ekologii, je v dnešní době hodně a nepřestávají přibývat, máš vážně na výběr.

10. Sdílej na sociálních sítích příspěvky o tom, že žít ekologicky je super

Každý student využívá nějaké sociální sítě. Každý student sleduje ostatní sociální sítě. Každý student má nějaké sledující, kteří vidí jeho příspěvky. A mezi těmito studenty jsi určitě i ty. Díky svým příspěvkům máš určitý vliv na ostatní sledující. Pokud vymyslíš nějaký třeba vtipný příspěvek, nějak poučný, sdílej ho. Sdílej třeba výsledek toho, co jsi za dobu „ekologického života studenta“ dokázal. Uvidí to třeba i 100 lidí a někdo z nich se možná chytne a začne svůj studentský život žít ekologicky stejně, jako ty. Další pomoc přírodě se počítá!

Nové články přímo do vašeho mailu?

bottom of page