top of page
3 (2)_edited.jpg

Ty nejlepší
výlety
v Česku.

Zamyšlení Petra Davida

Každý týden vám zde pravidelně přinášíme tip na nějaký pěkný výlet či místo, které stojí za navštívení. Samozřejmě se u toho snažíme brát ohledy i na aktuální epidemiologickou situaci, a ta v tuto chvíli velí, že další výlety jsou momentálně v nedohlednu. Přesto nemusíme zoufat a alespoň tento čas využít jinak, třeba krátkým výletem do dětských let a vlastivědy.


Poté, co nás vláda již delší dobu „učí“ jak (ne)zacházet s naší ústavou a v jejímž konání se přestávají orientovat i uznávaní ústavní právníci, se od pondělí začneme vzdělávat i v administrativním dělení republiky. Takže zde krátký přehled. Česko se dělí na 14 krajů, které se dále dělí na obce. Těch je u nás 6 253, z toho 393 pověřených?, a z těch ještě 205 s rozšířenou působností. Kraje nás pro tuto chvíli zajímat nemusí, tak daleko se momentálně většina z nás stejně pravděpodobně nedostane. Zajímat nás ale budou okresy, které v současnosti již právně neexistují (původně jich bylo 76 + Praha), přesto se o jejich hranice vláda v tuto chvíli opírá. V rámci okresu můžeme na nákup, do práce či k lékaři. Co nám ale dovoleno není, jsou procházky do přírody. Ty můžeme absolvovat pouze na území obce, kde žijeme. A tak nám toho ve skutečnosti už mnoho nezbývá. Nicméně tato situace svádí k zajímavým úvahám. Tuší snad obyvatelé Liberce, že na Ještěd mohou, ale vzhledem k lanovce mimo provoz jim nezbývá nic jiného než vyšlapat po zasněžené sjezdovce vzhůru pěšky? Jinudy se totiž na oblíbené výletní místo nedostanou, jelikož cesty leží v katastru Světlé pod Ještědem. A co mají říkat například obyvatelé jihomoravské Závisti, kterým mimo nevelkého pole vedle obce zůstává k procházkám pouhý kilometr místních komunikací? Opravdu líto je nám obyvatel Českého Těšína a polského Cieszyna, vždyť již léta žijí takřka v „jednom“ městě (společensky, pracovně, obchodně), a za poslední rok si mohou již podruhé pouze posílat vzkazy přes řeku Olši. Radovat se naopak mohou například obyvatelé obce Ralsko, která je po Praze, Brně a Ostravě čtvrtou nejrozlehlejší u nás, a takřka celé její území tvoří krásná příroda. Stejně tak by mohli jásat obyvatelé Horní Plané, i když v tuto chvíli mohou spíše než na procházku splouvat na lodičce vodní nádrž Lipno.


Na závěr tohoto nepříliš optimistického blogu nabízíme přeci jen něco veselejšího. Vybavte se podrobnou mapou a vyznačte si potřebné hranice. Stejně tak případně naučte své potomky práci s mapou, až je budete vypouštět do lesa. A myslete na známé české pořekadlo, že „pod svícnem je největší tma“. Třeba objevíte nějaké zajímavé a pěkné místo v okolí vašeho bydliště, o kterém jste doposud neměli ani tušení. A pokud by se vám nikam nechtělo, pořiďte si některou z našich publikací, a začněte v klidu přemýšlet a plánovat, kam vyrazíte na letní dovolenou. Snad se o prázdninách budeme moci podívat alespoň po naší republice, protože ta překrásných cílů nabízí nepřeberně.


A apel úplně na konec - dodržujme vládní nařízení, i když nám přijdou někdy nelogická, chráníme především sebe.


S přáním pevných nervů, zejména přes jarní prázdniny, kdy děti nebudou ani v „domácí škole“.


Petr David ml.


Nové články přímo do vašeho mailu?

bottom of page