top of page
3 (2)_edited.jpg

Ty nejlepší
výlety
v Česku.

Kam na výlet? Na Klokočku

Dnešní výlet nás zavede do málo známého, přesto překrásného údolí potoka Rokytka. Najdeme ho mezi středočeskými městy Mnichovým Hradištěm a Bakovem nad Jizerou. Prochází jím malebná silnička, lemující vodní tok, jehož velkou část s přilehlými břehy je chráněná jako národní přírodní památka Rečkov.


Nejkrásnějšími partiemi údolí prochází čtyři kilometry dlouhá okružní naučná stezkou Klokočským lesem za hrou, vodou a ptačím zpěvem. Na 10 zastávkách se mj. seznámíme s místní přírodou, vznikem podzemních pramenů, způsoby čerpání a zpracování vody. Děti čekají zábavné úkoly, dřevěné sochy představují zdejší pohádkové bytosti. Sledujeme i křížovou cestu, vedoucí ke kapli sv. Stapina. U té doporučujeme zaparkovat, naučnou stezku budeme mít přímo „u nosu“. Kaple byla postavena nad pramenem, ke kterému se váže pověst o zázračném uzdravení.

Pravda je, že v 17. století voda ze zdejšího pramene skutečně pomohla paní Markétě z rodu Valdštejnů od úporné bolesti kloubů. Důvod jejího zasvěcení není úplně jasný, připomeňme si, že sv. Stapin byl mnich, který údajně žil ve francouzském Carcassonne. Kaple elipsovitého půdorysu má barokní oltář s obrazem světce, na kamenné terase ze dvou soch sv. Ivana a sv. Jana Nepomuckého, zůstala jediná (sv. Ivana). K prameni chodili Valdštejnové a pro vodu se sem lidé vydávají i dnes. V kapli se jednou za měsíc slouží mše.

Poté až do začátku 19. století byla Klokočka vyhledávaným lázeňským místem. Poblíž pramene byla dokonce postavena lázeňská budova, která byla v roce 1832 přeměněna na myslivnu. Vidíme ji při příjezdu od Maníkovic hned za plotem nepřístupné obory, její dnešní podoba je výsledkem klasicistní úpravy.


Pokud by nám procházka nestačila, doporučujeme popojet autem do nedaleké vsi Zvířetice, kde nás ukazatele navedou k mohutné zřícenině stejnojmenného gotického hradu. Ten založili na počátku 14. století Markvarticové, v 16 století byl upravený na renesanční zámek a po požáru roku 1720 zůstal zříceninou. V celoročně volně přístupném areálu můžeme obdivovat mohutné zdivo paláce a vysokou severní věž upravenou na vyhlídku. Bohužel přístupnou pouze v sezóně.


Na závěr tip na lepší časy. Pokud by nás trápil hlad či žízeň, v nedalekém Klášteře Hradišti nad Jizerou najdeme stylovou pivovarskou restauraci Skála. Jak název napovídá, její interiér tvoří ohromná skalní jeskyně. Mají tradiční českou kuchyni, zdejší výborné pivo a za příplatek je možné zajistit si prohlídku klášterského pivovaru.



Nové články přímo do vašeho mailu?

bottom of page