top of page
3 (2)_edited.jpg

Ty nejlepší
výlety
v Česku.

Kam na výlet? Na Kvildu

V rámci dnešního výletu zavítáme do jedné z nejkrásnějších šumavských oblastí, a to na Kvildu a do jejího malebného okolí. V zimním období se jedná o skutečný běžkařský ráj, a i proto dnes i my nazujeme běžky a vydáme se na 14,5 kilometru dlouhou okružní túru.


Naším výchozím místem bude právě výše zmiňovaná Kvilda, horská obec a jedno z nejvýznamnějších středisek cestovního ruchu na Šumavě, kde najdeme několik větších placených parkovišť, je tu i zastávka autobusů. V jejím centru stojí pseudogotický kostel sv. Štěpána z konce 19. stol., stejně jako mnoho jiných šumavských kostelů částečně pokrytý šindelem. Šumavskou zvláštností jsou tzv. umrlčí prkna, která můžeme obdivovat u boční zdi svatyně. Poblíž kostela najdeme muzeum a informační centrum národního parku, v mnoha místních domech se potom za normálních okolností můžeme ubytovat či najíst.


Z Kvildy se vydáme strojově upravenou stopou směrem k Horské Kvildě. Po chvíli nás cesta přivede k parkovišti a odbočce k Jezerní slati, jedné z nejznámějších na Šumavě. Běžky tu můžeme sundat a projít se po 120 metrů dlouhém povalovém chodníku, celé rašeliniště potom uvidíme z dvoupatrové dřevěné vyhlídkové věže. Až se romantického místa nabažíme, vydáme se stopou dále do Horské Kvildy, jedné z našich nejvýše položených obcí (1045 – 1090 metrů) s typickou šumavskou lidovou architekturou. Nejznámější zdejší stavbou zdobenou pro Šumavu typickou zvoničkou je bývalý Pollaufův hostinec, dnes hotel Rankl. I když musí být zavřený, alespoň si tu můžeme dát něco horkého na zahřátí u výdejního okénka. Zdejší zajímavostí je dřevěná socha Seppa Rankla, vyhlášeného šumavského siláka stojící v zahradě naproti hotelu. Od hotelu budeme pokračovat mírně zvlněným terénem k rozcestí Hamerský potok a dále do nevelké osady Korýtko, u které se nám otevřou nádherné výhledy na šumavské vrcholy. Tady odbočíme doleva a přes vrcholové partie Březové hory se vrátímě zpět do Kvildy.


Na závěr opět přidávámě tip na lepší časy. Pokud nás přepadně hlad a žízeň doporučujeme již zmiňovaný hotel Rankl s typickou domácí kuchyní, na Kvildě potom patří k nejlepším restauracím ta ve Ski Penzionu Kvilda. A na Kvildě bychom neměli vynechat ani prohlídku expozice informačního centra věnované horskému lesu.Nové články přímo do vašeho mailu?

bottom of page