top of page
3 (2)_edited.jpg

Ty nejlepší
výlety
v Česku.

Kam na výlet? Vzhůru do Hvězdy!


Přesto, že nám současná situace mnoho aktivit nedovoluje, vyrazit na příjemnou procházku do přírody nikdo ještě nezakázal. Máme pro vás tip, jak strávit příjemné odpoledne výletem do lesa, překvapivě jen pár zastávek od centra hlavního města.

Obora Hvězda je druhou nejstarší královskou oborou v Praze.Leží v místech někdejšího Malejovského lesa, patřícího již od roku 993 Břevnovskému klášteru. V roce 1534 tady Ferdinand I. založil oboru Nová, v níž byl v letech 1555-1556 vybudován letohrádek na půdorysu šesticípé hvězdy. V minulosti se tu odehrálo několik významných událostí, svou roli obora sehrála při bitvě na Bílé hoře, několikrát tu tábořila vojska, konala se tu řada slavností. Chovala se tu vysoká zvěř, ale třeba v roce 1592 bylo uváděno i 12 lvů! V roce 1619 zde čeští stavové přivítali „zimního krále“ Fridricha Falckého s manželkou Alžbětou. V létě příštího roku sem panovník zavítal znovu – dokonce lezl do korun stromů, tancoval s děvčaty, radoval se z ohňostroje, zkrátka vyváděl jako kluk. Určitě netušil, jak o pár měsíců později skončí jeho krátké kralování a on sám po prohrané osudové bitvě bude kvapně opouštět Čechy.

Na cestu do Hvězdy doporučujeme městskou hromadnou dopravou, nejlépe se sem dostaneme tramvajemi číslo 22 a 25 (zastávka Obora Hvězda), či autobusy čísla 180, 191, 164 a 168 (zastávka Vypich). Kdekoliv vystoupíme, okamžitě uvidíme ohradní zeď i jednu ze tří hlavních vstupních bran. Pokud bychom vyráželi autem, doporučuje zaparkovat u nákupního střediska Kaufland na Vypichu.


Do Hvězdy můžeme vyrazit na pěší výlet, v současnosti i na běžky, vzhledem k jejímu příjemnému profilu není problém vzít na procházku kočárek, či naopak babičku a dědečka.

V samotné oboře nedoporučujeme nějakou konkrétní trasu, orientace je tu naprosto jednoduchá a výrazně nám pomůžou i četné naučné tabule, některé i s podrobným plánkem a vyznačenými nejzajímavějšími místy. Rozhodně bychom neměli vynechat návštěvu letohrádku Hvězda, kde je v lepších časech k vidění expozice věnovaná bitvě na Bílé hoře. Zastavit bychom se měli i sochy jednoho z husitských vůdců Jana Roháče z Dubé popraveného roku 1437 v Praze. Naproti soše stojí renesanční správcovský dům ze 16. stol., nedaleko roste skupina chráněných jírovců starých na 160 let. U ohradní zdi směrem k Bílé hoře můžeme zavzpomínat na statečné Moravany, kteří zde v průběhu bitvy údajně podle legendy bojovali do posledního muže. Tento příběh pravděpodobně pravdivý není, záhadou ovšem je, proč v závětří bitvy v bezpečí za zdmi obory zůstaly schovány stavovské zálohy složené z Anhaltovy pěchoty, výmarského půlpluku a dvou praporců královské gardy, které do bitvy nakonec ani nezasáhly a vzdaly se bez boje. Tady stojí také tajemný studniční domek Světlička, funkcionalistická stavba v místě, kde pramení potok protékající oborou.


Nakonec tip na lepší časy. Přímo u letohrádku je menší občerstvení. Příjemné posezení i dobré jídlo a pití najdeme přímo proti Libocké bráně ve vyhlášené Restauraci U Holečků. My však vřele doporučujeme návštěvu Restaurace Na Hřišti, ve sportovním areálu v ulici Moravanů, nedaleko Bělohorské brány. Najdeme tu velkou zahrádku, v létě tu do dálky voní grilované speciality, mají tu vynikající pivo. V zimě nás naopak zahřeje horký čaj, grog nebo „svařáček“. Unikátní je genius loci místa, asi bychom těžko čekali hospůdku s venkovskou atmosférou téměř „na dohled“ od Pražského hradu.


Nové články přímo do vašeho mailu?

bottom of page