top of page
3 (2)_edited.jpg

Ty nejlepší
výlety
v Česku.

Poznáte české hrady a zámky?

Tak uplynul týden a na výlet stále nikdo pořádně nemůže. Trudné období jsme se vám proto rozhodli alespoň trochu zpříjemnit kvízem na téma, jak dobře znáte české hrady a zámky. Ke každé fotografii přikládáme i malou nápovědu. Vaše znalosti si můžete ověřit na konci článku.


1. Slavní astronomové Johannes Kepler a Tycho Brahe objevili krásy tohoto renesančního zámku na přelomu 16. a 17. století. Poté, co si je císař Rudolf II. povolal zpět do Prahy, prošel areál barokními přestavbami a dnes tu můžeme navštívit Muzeum hraček a městské muzeum. Zámek potom uvidíme od dálnice D10.

 

2. Když na hradě roku 1414 pobýval Mistr Jan Hus, jistě nepředpokládal, že následující cesta do Kostnice se mu stane osudnou a zřícenina se o několik století později stane jednou z nejnavštěvovanějších památek středních Čech. A navíc bude kulisou jedné z nejúspěšnějších českých pohádkových komedií – Ať žijí duchové.

 

3. Málokde budeme mít možnost seznámit se s chovem tradičních plemen starokladrubských vraníků a koně Převalského jako na zámku, který po několika přestavbách získal svou současnou novogotickou podobou. Stojí v sousedství známého hřebčína v malém východočeském městě ležícího nedaleko rodiště známého českého vynálezce Josefa Ressela.

 

4. Hrad a jedna z typických dominant Českého ráje je dokonalou ukázkou gotického hradního stavitelství. Vévodí mu mohutná Bílá věž a při jeho prohlídce uvidíme mj. i výjimečně zachovalou černou kuchyni.

 

5. Pokud bychom hledali vstup do pekla ze známé pohádky s Čerty nejsou žerty, najdeme ho na tomto nádherném skalním hradu vybudovaném na 33 metrů vysokém pískovcovém skalním bloku nedaleko České Lípy. Socha poustevníka hledící do dáli připomíná, že v minulosti se jich tu postupně vystřídalo šest.

 

6. Jedna z našich nejkrásnějších hradních zřícenin na strmém čedičovém kopci tvoří typickou dominantu Českého středohoří. Zdaleka jsou viditelné Černá a Bílá věž, ze které se navíc otevírá fantastický kruhový rozhled do širokého okolí.

 

7. Pravděpodobně náš nejstrašidelnější hrad poznáme například jako sídlo hraběte Maxmiliána v povedené pohádce Anděl Páně. V roce 1356 ho dal v hlubokých šumavských hvozdech vybudovat sám panovník Karel IV. k ochraně větve Zlaté stezky a zdejších zlatých dolů.

 

8. Skvost moravské renesanční architektury najdeme v nevelkém městě, jehož historické jádro je zapsáno od roku 1992 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Při návštěvě zámku uvidíme v kapli náhrobek Zachariáše z Hradce, nejznámějšího majitele zdejšího panství, který dal zámku i městu po návštěvě italského Janova jeho renesanční podobu.

 

9. Unikátní sud na víno z roku 1643, do kterého se svého času vešla kapela hrající k obveselení šlechty, najdeme v tomto nádherném renesančně – barokním zámku. Ten shlíží na půvabné jihomoravské město, které je centrem jedné z našich nejvýznamnějších vinařských oblastí.

 

10. Pokud bychom chtěli spatřit jednu z nejhodnotnějších uměleckých sbírek u nás s Tizianovým obrazem Apollon a Marsyas, který je vůbec nejcennějším obrazem na našem území, vypravíme se na zámek v centru půvabného moravského města, proslaveného právě zámkem a úchvatnými zahradami, zapsanými na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

 

11. Jeden z našich nejmohutnějších hradů proslulý především uměleckým kovářstvím najdeme na střední Moravě. Proslavilo ho především každoroční velké mezinárodní kovářské setkání Hefaiston, jehož tradice sahá až do roku 1982. Kovářství se věnují i hradní expozice, nádherný pohled na hradní areál se nám naskytne z tzv. Husitské věže upravené na rozhlednu.

 

12. Mimořádně romantický areál s rozlehlým anglickým parkem objevíme nedaleko centra moravské části Slezska. Tvoří ho půvabný Bílý zámek s dominantní Bílou věží a novogotický Červený zámek. V minulosti tu pobývalo mnoho významných osobností, zámek navštívili například Ludwig van Beetthoven, Ferenc Liszt či Niccolò Paganini.

Správné odpovědi

1. Benátky nad Jizerou, 2. Krakovec, 3. Slatiňany, 4. Kost, 5. Sloup v Čechách, 6. Házmburk, 7. Kašperk, 8. Telč, 9. Mikulov, 10. Kroměříž, 11. Helfštýn, 12. Hradec nad Moravicí


Jak dobře jste si vedli? Pokud některá místa nepoznáváte, nezoufejte. Můžete to brát jako skvělou inspiraci na výlety, až bude cestování po našem krásném Česku opět možné. Další tipy naleznete v knize Hrady a zámky z edice Špalíček výletů od nakladatelství Soukup a David, kterou můžete zakoupit na našem eshopu.

Nové články přímo do vašeho mailu?

bottom of page