top of page
3 (2)_edited.jpg

Ty nejlepší
výlety
v Česku.

Poznáte všechna místa?

Cestování nám bohužel stále nebylo umožněno. Nedostatek výletů jsme se vám proto rozhodli vynahradit dalším kvízem. Tentokrát si otestujeme vaše znalosti nejrůznějších vrcholů a propastí. Poznáte je všechny?


1. Jako v kanadské divočině si budeme připadat na pravděpodobně nejkrásnějším místě Nízkého Jeseníku. Říčka Huntava si tu vyhloubila asi 200 metrů dlouhý a až 10 metrů široký kaňon sevřený vysokými skalními stěnami. Nejvyšší z několika vodopádů padá z výšky 9 metrů.


2. Jedna z typických dominant západní části Krušných hor, mohutný skalnatý vrchol s upravenou vyhlídkou.


3. Jeden z nejvyšších vrcholů vyhledávaného severočeských pohoří, z jehož vrcholové skály se nabízí nádherný kruhový rozhled do širokého okolí. Za výhledy ale musíme zdolat poměrně náročný výstup zdejším pralesem, chráněným od roku 1960 jako přírodní rezervace.


4. V Orlických horách nenajdeme mnoho takových divokých scenérií jako v místech, kde Divoká Orlice přestává být hraniční řekou a divokým kaňonem vstupuje do Čech. Půvab místu dodává i kamenný most z počátku 20. století.


5. V srdci Šumavy se ukrývá překrásné rašeliniště s naším největším rašelinným jezírkem s několika ostrůvky. Nádherná lokalita je přístupná po krátké naučné stezce vedoucí takřka stále po povalovém chodníku.


6. Nejvyšší bod mohutného vápencového bradla zvedajícího se v úrodné vinařské oblasti jižní Moravy. Je součástí jedné z našich nejcennějších národních přírodních rezervací a na jeho vrcholu stojí zdaleka viditelná telekomunikační věž.


7. Naše nejnavštěvovanější skalní město leží v srdci Českého ráje nedaleko malebného města, kde se každoročně koná nás nejznámější pohádkový festival.


8. V srdci Žďárských vrchů najdeme jeden z nejvyšších bodů Vysočiny, který zdobí malé romantické skalní město a který se jmenuje podle počtu skal, které ho tvoří. Z té nejvyšší se nabízí takřka kruhový rozhled.


9. Naši nejhlubší propast, o jejíž skutečné hloubce dodnes nemá nikdo představu, můžeme obdivovat poblíž známého moravského lázeňského města. V tom nás k návštěvě jistě naláká jeskyně s nádhernou aragonitovou výzdobou.


10. Pohádkové místo skrývá CHKO Křivoklátsko. Potok se tu prodírá mezi skalními stěnami, klesá malým vodopádem a v divokých kaskádách se vlévá do několika malebných jezírek. Nedaleká obec je spjatá s působením Joachima Barranda, jehož nálezy jsou součástí místní expozice.


Správné odpovědi:

1. Rešovské vodopády, 2. Vysoký kámen, 3. Jizera, 4. Zemská brána, 5. Chalupská slať, 6. Děvín, 7. Prachovské skály, 8. Devět skal, 9. Hranická propast, 10. Skryjská jezírka

Nové články přímo do vašeho mailu?

bottom of page