top of page
3 (2)_edited.jpg

Ty nejlepší
výlety
v Česku.

Kam na výlet: Pustevny

Pustevny patří k nejoblíbenějším a nejvíce navštěvovaným místům Moravskoslezských Beskyd. Leží na hranicích Zlínského a Moravskoslezského kraje. Pustevny jsou pojmenovány po poustevnících.


Kudy na Pustevny?


Lanovkou na Pustevny


Na Pustevny se lze dostat pomocí lanovky z Trojanovic. Lanovka je rozhodně skvělou volbou, kdy si můžete užít opravdu nádherný výhled panorama Pusteven. Příroda Beskyd je vskutku nádherná!


Pro dospělé jednotlivá jízda stojí 180 Kč Ráztoka - Pustevny, jednotlivá Pustevny - Ráztoka 170 Kč. Zpáteční jízdné činí 220 Kč.

Pro studenty, děti, seniory nad 65 let, ZTP je možné uplatit slevu, a tak jednotlivé jízdné Ráztoka - Pustevny za 90 Kč, Pustevny - Ráztoka za cenu ve výši 80 Kč. Zpáteční jízdenka 120 Kč.

Velkou výhodu zde mají děti do 5 let, které lanovku mají zcela zdarma. Ostatní ceny a doplňující informace najdete na webu Pusteven.


Tip: při současné situaci, která panuje skrz celé Česko bychom vám doporučili sledovat, zda je provoz lanovky spuštěn. Dle našich informací je v provozu. A odjíždí co třiceti minutový interval.

Autem na Pustevny


Autem vede cesta přes Rožnov pod Radhoštěm a Prostřední Bečvu. Auto můžete nechat na placeném parkovišti naproti hotelu Ráztoka, kde je 200 parkovacích míst. Cenu parkování naleznete zde.

Avšak v současané době bývá toto parkoviště přeplněné, takže naším tipem pro náhradní plán je, abyste parkovali přímo na Parkoviště Pustevny, avšak toto parkoviště má také svou omezenost, cena se pohybuje nyní okolo 100 Kč.


Tip: Pokud se chystáte autem na Pustevny v zimním období, je nutné mít řetězy.


Pěší túra

Na Pustevny vede hned několik následujících turistických tras:

  • po červené turistické značce z Frenštátu p. R, délka trasy: 8,5 km

  • po modré turistické značce z Trojanovic, délka trasy: 2,7 km

  • po zelené turistické značce z Kunčic p. O., délka trasy: 8 km

  • po červené turistické značce z Rožnova p. R., délka trasy: 14 km

  • po zelené turistické značce z Prostřední Bečvy, délka trasy: 7,1 km


Autobusem na Pustevny


Autobusem se dostanete z Frenštátu pod Radhoštěm na zastávku Trojanovice u hotelu Zátoka. Další možnost cesty je z autobusového nádraží v Rožnově pod Radhoštěm do Prostřední Bečvy, hotel Zavadilka, a konečná stanice se jmenuje Pustevny konečná.


Tip: odjezdy a příjezdy autobusů si zjišťujte na příslušných jízdních řádech, které se při aktuální situacimohou velmi často měnit.


Vlakem na Pustevny


První z možností je jet vlakem do stanice Rožnov pod Radhoštěm a odtud pěšky či autobusem do Prostřední Bečvy.


Nejbližší vlakovou zastávkou je Frenštát pod Radhoštěm, poté se dá jít po modré turistické značce či pokračovat autobusem do Trojanovic, odkud můžete na Pustevny vyjet lanovkou.


Tip: odjezdy a příjezdy vlaků si zjišťujte na příslušných jízdních řádech, které se při aktuální situaci mohou velmi často měnit.


Akce a zábava na Pustevnách


Pustevny pořádají několik akcí ročně, takže v každém období si zde turisté jistě vyberou. V lednu se konají tzv. Ledové Pustevny, kdy je k vidění několik nádherných ledových soch. Tato akce patří k Pustevnám k těm, které jsou proslulé, turisty velmi oblíbené, a to nejen v celém Moravskoslezském kraji. Dokonce se plánují i na rok 2021. Na jejich webu se doporučuje sledovat jejich sociální sítě ohledně informovanosti této skvělé akce.


Kolem měsíce dubna se na Pustevnách pořádají Velikonoční slavnosti, které provází bohatý program.


Květen je věnován víkend dřevěným sochám, dřevu samotnému a umění řezbářů. V červenci se pořádá Cyrilometodějská pouť, která se koná již od 60. let minulého století.


V roce 1899 nechal Dušan Jurkovič postavit Libušín a Maměnku. Tyto dvě útulny jsou krásou a chloubou celých Pusteven. Libušín vyhořel v roce 2014 a dnes dochází k jeho obnově.


Z Pusteven se dá dojít na horu Radhošť, která se považuje za symbol zdejšího kraje. Stojí tam socha pohanského boha úrody jménem Radegast.
Nové články přímo do vašeho mailu?

bottom of page