Výlet na Pustevny

Pustevny patří k obci Prostřední Bečva, které byly pojmenovány po poustevnících, kteří na Pustevnách žili do roku 1874.


Já a Pustevny


Na Pustevny se vracím každý rok, protože jsou moje srdeční záležitost už od dětství. S rodiči jsme zde jezdili každý rok pravidelně na 5. července, kdy je svátek Den slovanských věrozvěstů Cyria a Metoděje. Na tento svátek jsou vždy stánky s různými věcmi, které se ručně vyrábějí. Ráda bych Vás dnes vzala s sebou. Doufám, že se Vám tohle krásné místo bude líbit a taky ho někdy navštívíte.


Po příjedu, kdo jezdíte autem zaparkujete na parkovišti 500 metrů u lanovky, kde je parkovné 50,- Kč. Pro milovníky tůr můžete na Pustevny vyjít pěšky z Raztoky, ale já většinou volím cestu lanovkou, protože miluji vítr ve vlasech a v zádech, ale hlavně výšky.


Jízdní řád lanovky


Odjezdy ze spodní stanice Ráztoka denně je od 8:00 co půl hodiny a poslední odjezd nahoru je v 18:00. Kvůli aktuální situaci bych doporučila sledovat aktuální jízdní řád, kdyby náhodou proběhla změna.


Ceník lanové dráhy


Dospělí:

  • Jednotlivé jízdné 180,- Kč

  • Zpáteční jízdné 200,- Kč

Děti, studenti, senioři nad 65 let , ZTP:

  • Jednotlivé jízdné 120,- Kč

  • Zpáteční jízdné 150,- Kč

Děti do 5 let: ZDARMA


Jakmile nás lanovka vyvezla navrch, vstoupíte do krásné prosklené budovy, kde si můžete dát něco dobrého na zub, oběd nebo dokonce večeři. Tahle restaurace funguje formou bufetu. Naproti restaurace najdete místní obchůdek s mnoha suvenýry, jako jsou různá trička s různými potiskami, turistické známky, propisky a plno dalších… Po vystoupení z budovy spatříte krásné dřevěné radhošťské kaple, z kterého pochází dnešní název místa. Některé roubenky, kvůli vysokému nárůstu turistů vznikly na základě toho, aby se mohli ubytovat. V nich také najdete restaurace.


Mezi nejznáměnší roubenky patří Libušín a Maměnka, které jsou dominantou celých Pusteven. Jsou také vyhlášeny jako národní kulturní památka. Bohužel tyto dvě roubenky roku 2014 na jaře zničil ničivý požár. Téměř 6 let trvalo, než proběhlo otevření chaty po požáru.

Po krásné procházce mezi krásnými roubenkami pokračujeme dále, tentokárt už po svých na první zastávku, rovnou k soše pohanského boha Slavů Radegasta – boha slunce, hojnosti a úrody. Socha měří 320 cm, turisti zde chodí na výborné pivo Radegast, které se čepuje hned v balé dřevěné roubence, která má i krásné posezení.

Tůra samozřejmě nekončí, jdeme dále po dobrém pivě, se vždy jde vesele. Na konci této procházky na nás čeká samotná Kaple svatého Cyrila a Metoděje, která je na samotném vrcholu hory Radhoště, která byla postavena roku 1898. Než k ní ale dojdete, všimnete si nádherného sousoší svatého Cyrila a Metoděje. Společně drží knihu, ve které je kniha, ve které se píše hlaholickým písmem. Svatý Metoděj ukazuje na písmo a drží pozdvižený byzantský kříž.


Než půjdeme domů, uděláme si ještě jednu zastávku. Na novou stezku, která má délku 660 metrů. Stezka Valašska.


Otevírací doba a vstupné Stezky Valašska


Otevírací doba:


Po – Ne 9:00 – 17:00


Ale pozor! Dle vlády a jejich usnesení prozatím do 18. 10. 2020 je omezený provoz. To znamená maximálně 20 osob v danou dobu.


Vstupné:


Aktuálně probíhá v Moravskoslezském kraji projekt OBJEVUJ Moravskoslezský kraj ZDARAMA. Projekt probíhá 01.09. – 31.10. 2020. To znamená, že vstup máte zcela zdarma. To je skvělý, že?

Dominantou stezky je prosklený výstup, kde pod sebou a kolem sebe máte stromy a krásnou přírodu. Pod sebou máte 15,2 metrů.


Tímhle náš krásný výlet končí. Na tohle místo se vrátím opět za rok, tahle procházka je vždy nezapomenutelná. Náš stát je opravu kouzelný.


Jak jste na tom vy? Už jste zde někdy byli? Co Vás okouzlilo nejvíce? Budeme se těšit na Vaše zážitky z tohoto místa.


Vaše Monča

Ať už ti žádný článek neuteče...! 

Zažijkraj.cz

Sleduj nás na Instagramu

Sleduj nás i na dalších sítích

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

© 2020 by Martin Dušek.