top of page
3 (2)_edited.jpg

Ty nejlepší
výlety
v Česku.

Kam na výlet: Skalní města - známá i neznámá

Dobrou zprávu pro všechny milovníky výletů do přírody přinesl 1. květen. Od pátku jsou opět přístupná překrásná skalní města po celé republice. Přinášíme ti tip na pět z nich, některá notoricky známá, ale i dvě opomíjená, přesto však velmi atraktivní. Jednou z největších atrakcí Českého ráje jsou Prachovské skály s množstvím vyhlídek, návštěva Adršpašsko – teplických skal v tuto dobu zase proběhne pravděpodobně ve větším poklidu bez jinak vítaných, ale početných polských turistů. Tiské stěny jsou tak trochu ve stínu Pravčické brány a Soutěsek, ale to jim nic neubírá na jejich kráse. Opomíjené jsou Králky ve Zlínském kraji, byť mají zajímavou historii, mohutné Sloní kameny potom najdeš v Lužických horách.


Prachovské skály

Jedno z našich nejznámějších a nejnavštěvovanějších pískovcových skalních měst najdeš ve východních Čechách nedaleko Jičína. Nabízí nepřeberné množství impozantních seskupení sloupů, pilířů, bloků, hluboké romantické rokle i skvostné skalní vyhlídky. Těch hlavních tady najdeš 13 a mezi nejznámější patří například vyhlídka Míru, Českého ráje, Rumcajsova či Křížkovského, ze které se ti otevře nádherný výhled na vyhledávané Jinolické rybníky. Skalní město nejlépe poznáš prostřednictvím dvou hlavních značených okruhů dlouhých 1,5 a 5 km. Parkování je nejlepší na placeném parkovišti u Turistické chaty nebo v Prachově, kde jsou i vstupy do skal.

Adršpašsko - teplické skály

Největší celistvé skalní město u nás i ve střední Evropě najdeš na severním okraji Broumovského výběžku na samotném Česko – polském pomezí. Uvidíš tu tisíce bizarních skalních věží a bloků, vysokých až 100 metrů, souvislé skalní stěny, hluboké soutěsky a rokle, skalní okna a brány, výklenky i podzemní prostory udivujících rozměrů. Prohlídku Adršpašských skal si můžeš zpestřit plavbou lodičkou po jezírku, vzniklém přehrazením říčky Metuje, další romantické jezírko potom najdeš u vstupu do skal. Pozor, je tu ale přísný zákaz koupání. Skalami prochází několik oficiálních prohlídkových okruhů, které tě seznámí s tím nejzajímavějším co nabízí. Velká parkoviště jsou u vstupů do skal v Adršpachu a v Teplicích nad Metují, najdeš tu i stánky s občerstvením či suvenýry.

Tiské stěny

Romantické skalní město se zvedá nad obcí Tisá nedaleko Ústí nad Labem. Tzv. Skalní náměstí je rozděluje na Velké a Malé stěny, které nejlépe poznáš prostřednictvím dvou prohlídkových okruhů. Ty procházejí bizarním skalním bludištěm pískovcových věží vysokých až 80 metrů, bloků a balvanů či stěn s převisy a jeskyňkami. Dramatičnost skalního města podtrhuje množství roklí a soutěsek, z některých míst se otevírají překrásné výhledy. Mnohé skalní útvary také již od 19. století dostávají svá jména, a tak zde můžeš vidět například Kazatelnu, Bradavičný kámen, Sloní nohu či Mumii. Nejlepší parkování nejdeš v Tisé u kostela a u Turistické chaty.

Králky

Nedaleko Zlína a hradu Lukova najdeš ukryté skalní útvary, které si ve své době oblíbil jako své výletní místo šlechtický rod Seilernů ze zámku v Lešné. Největší skalisko je dlouhé 38 metrů a 10 metrů vysoké. Na jeho vrchol stoupají schody, vytesané již v 19. století. Na horní plošině je potom vedle sebe vytesaných několik sedaček, kde podle lidové pověsti zasedalo tzv. valašské lovčí právo. V horní partii se nachází také menší rozsedlinová jeskyně. Parkování je nejlepší na severním okraji obce Lukov, odkud je to ke skalám asi 700 metrů.

Sloní (Bílé) kameny a Horní skály

Při pohledu od silnice kousek od Jítravského sedla nedaleko Liberce to vypadá, že se u lesa pase stádo slonů. Tak působí zdaleka viditelné mohutné bílé skály. Bělost pískovce jim dal vyšší obsah minerálu kaolinitu. Jsou vysoké až 20 metrů, tři metry široké, a téměř svislé pukliny je dělí do samostatných bloků. Při troše opatrnosti můžeš vystoupat až na jejich vrchol po vyšlapaných stupech. Nedaleko odtud se v lese ukrývají Horní skály. Skupina sedmi skalních věží je vyhledávaným horolezeckým terénem. Tajemné skály zaujmou i některými nepříliš tradičními názvy, najdeš tu například Velkou a Malou smrtku či Zub. U Sloních kamenů se dá zaparkovat na parkovišti při státní silnici č. 13 (ke skalám je to asi 800 metrů) a u Horních skal odstav auto přímo na okraji skalního města u silnice spojující Hrádek nad Nisou a Rynoltice.


A kam vyrazíš na výlet ty?

Co se inspirovat naším netradičním cestovatelským průvodcem, zápisníkem a fotoalbem v jednom.

Článek tvořen ve spolupráci s Nakladatelstvím Soukup a David.

Nové články přímo do vašeho mailu?

bottom of page