top of page
3 (2)_edited.jpg

Ty nejlepší
výlety
v Česku.

Kam na výlet: Praděd

Praděd je nejoblíbenější vyhlídkovou trasou v Hrubém Jeseníku. A zaslouží se na toto místo vydat v každém ročním období. Praděd je vysoký 1492 m.n.m. a začátkem 20. století byla na této hoře vybudována rozhledna v novogotickém stylu. Nynější rozhledna se postavila v roce 1983. Z rozhledny, která je vysoká 71 metrů můžete vidět Velkou i Malou Fatru, Lysou horu, Radhošť a také Sněžku. Vrchol spolu s okolím je vyhlášeno jako přírodní rezervace. Nachází se zde mnoho tras, a to nejjednodušší cesta na praděd vede z hvězdě, horském sedle nad lázněmi v Karlove Studánce. Z tohoto místa jezdí autobusy na Ovčárnu. Z Ovčárny je to na Praděd 3,5 kilometrů po asfaltové silnici. Autobus jezdí každou hodinu. Trasa z Červenohorského sedla má nádherné výhledy. Tato cesta je však docela dlouhá a tam i zpátky ujdete 20 kilometrů, ale za to je velmi pohodlná, vhodná pro běžky a také cyklisty. Nejkrásnější cesta, která je dlouhá 9 kilometrů vede z Karlové studánky údolím Bílé Opavy a touto cestou vás povede dnešní článek.


A jak jsme se na Pradědu měli?

Auto jsme zaparkovali mezi baráčky, protože parkoviště byla úplně přeplněná. Na tento výhled jsme se vydali v létě, ale to nevadí, když právě nastává podzim. Myslím, že se na Praděd vydáme ještě v zimě, abychom si tu krásnou krajinu užili i v zimním období a musím říct, že se vážně těším. Praděd jsem si oblíbila a šla bych klidně znovu.

Ten den jsme sice ušli 20 kilometrů a byli jsme docela unavení, nohy už ke konci skoro nesloužili, ale opravdu to stálo za to. Velmi jsem obdivovala i Karlovou studánku a snad se sem někdy podíváme, ubytujeme se a užijeme si třeba fajn relaxační víkend.

Cesta vedla lesem, následně po asfaltové cestě. Jakmile jsem spatřila Praděd, byla jsem nadšená. Je to krásná procházka s vážně nádhernými výhledy. A pořídili jsme nádherné fotky naší přírody a krásy. Na rozhlednu jsme se nevydali, protože fronta byla opravdu dlouhá. Ale kdo ví.. třeba v zimě se nám povede na rozhlednu jít a užít si výhled! A teď si užijte fotky z našeho výletu!

Verča z týmu Zažijkraj.cz

Nové články přímo do vašeho mailu?

bottom of page