Ty nejlepší výlety v Česku.

19. 4. 2022

·

Minut čtení: 2

Dubnový výlet

Začíná nám jaro a jak to tak bývá zvykem, v dubnu máme počasí opravdu aprílové. Občas mrzne, sem tam spadne nějaká sněhová vločka, občas prší, někdy fouká, ale sem tam vykoukne i sluníčko. Zároveň nám otevírají své brány četné hrady a zámky. Ty jsou přesně v tomhle počasí ideálním cílem našich prvních výletů, vždyť při jeho nepřízni budeme schovaní pěkně v teplíčku pod střechou. Nabízíme proto několik tipů na již v dubnu otevřené.

Středočeská obec Nelahozeves je rodištěm slavného hudebního skladatele Antonína Dvořáka a zároveň se může pochlubit jedním z našich nejkrásnějších renesančních zámků. Ve 2. polovině 16. století ho začal budovat na místě starší tvrze Florián Gryspek z Gryspachu. Dnes si ve trojkřídlém dvoupatrovém objektu s bohatou sgrafitovou výzdobou můžeme prohlédnout pokoje se zařízením z 19. a počátku 20. století, Rytířský sál, portrétní galerii Lobkowiczů, kteří jsou v současnosti majiteli zámku, a pokud budeme mít hezké počasí, projít se i přilehlým parkem.

Nelahozeves

Hrad a zámek Frýdlant je první evropskou veřejnosti přístupnou památkou svého druhu, vždyť hradní muzeum bylo otevřeno již v roce 1801. Celý komplex představuje dokonalou ukázku spojení staršího gotického hradu a renesančního zámku. Jeden prohlídkový okruh nás seznámí s hradními interiéry s rozlehlým rytířským sálem s rodovou galerií či zbrojnicí, unikátem je kompletně zachovalá uniforma maršála Radeckého. Zámecký okruh představuje zámecké pokoje, Velkou jídelnu či unikátní zámeckou kapli.

Zámek Frýdlant

Západočeské městečko Manětín je považováno za barokní perlu mj. proto, že tu najdeme trochu opomíjený, přesto však krásný zámek vybudovaný podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho a Tomáše Haffeneckera a je možné, že i za přispění Jana Blažeje Santiniho. V rámci prohlídkového okruhu se seznámíme se zámeckými komnatami, unikátní portrétní sbírkou služebnictva či krásně vymalovanou vstupní halu.

Zámek Manětín

Úžasné panorama vytváří jeden z našich nejmohutnějších barokních zámeckých komplexů v Jaroměřicích nad Rokytnou, přezdívaný „moravské Versailes“. Vyrostl dle plánů rakouského architekta Jakuba Prandtaurera v letech 1700-1737. V dubnu si můžeme projít základní návštěvnický okruh se Sálem předků, několika salonky, jídelnou, sallou terenou aj., vše zařízené ve stylu barokního šlechtického sídla. Přístupný je i druhý okruh představující hostinské pokoje a kuchyni, navštívit můžeme i výstavu starožitných hraček.

Jaroměřice nad Rokytnou

Na ústí Želetavky do Dyje dohlíží z vysokého ostrohu hrad Bítov, založený již v dávných přemyslovských dobách v 1. polovině 11. století. Dodnes tak můžeme v protáhlém hradním areálu vidět původní románskou břitovou věž. V dubnu se projdeme po hradním nádvoří, navštívíme kapli a především poznáme palácové interiéry hradu se stylovým historickým nábytkem, rozsáhlou zoologickou sbírku tuzemských a cizokrajných zvířat i trofejí a především největší sbírku vycpaných psů na světě.

Hrad Bítov

Pohádkově nádherný hrad najdeme v městysu Bouzov nedaleko Litovle. Jeho dnešní podoba je dána především romantickou přestavbou staršího objektu v letech 1898-1910, respektující ovšem historické stavební slohy. Základní okruh hradem, který dlouhá staletí patřil řádu německých rytířů, nám představí nádherně vyzdobené sály s dovezenými uměleckými předměty z doby gotiky, renesance a baroka, ústřední Rytířský sál zdobený erby držitelů hradu, unikátní šnekovité pískovcové schodiště, hradní kapli či knížecí pokoje.

Hrad Bouzov

ikona facebook

Šťastnou cestu Petr David ml.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše