Ty nejlepší výlety v Česku.

11. 5. 2022

·

Minut čtení: 3

Kvíz – České skály

Květnové dny jsou jako stvořené k návštěvě některého z mnoha našich překrásných skalních měst. Hlavní turistická sezóna ještě nezačala, a tak i v těch, ve kterých je v letních měsících tzv. „hlava na hlavě“, můžeme v těchto dnech objevovat tajemná liduprázdná místa, v klidu si vychutnávat nádherné skalní vyhlídky či se jen tak toulat nádhernou přírodou. Připravili jsme proto menší kvíz, ve kterém si můžete ověřit, kolik jich poznáte. Zařadili jsme jak některé notoricky známé, tak i ty známé spíše místním obyvatelům.

Skály 1: Plavba na člunu po umělém jezírku je jednou z mnoha atrakcí jednoho z našich nejkrásnějších skalních měst ležícího ve východních Čechách. Mimo to tu můžeme obdivovat mnohé bizarní skalní útvary, za všechny alespoň Starostu a Starostovou, Milence či Homoli cukru. Najdeme tu i dva vodopády nebo půvabnou zatopenou pískovnu.

Skály 2: Pokud vystoupáme k tomuto skalnímu labyrintu, uchvátí nás hluboké soutěsky, množství biraních skalních útvarů, mohutné pískovcové bloky nebo podzemní jeskyně. Projdeme se i nevlídnou roklí nazývanou Sibiř či úzkou temnou soutěskou soutěskou Podsvětí. Skály se jmenují po nedalekém městečku proslaveném mj. díky známému mezinárodnímu horolezeckému filmovému festivalu.

Skály 3: Romantický skalní labyrint poblíž našeho „hlavního města pohádek“ se můžeme pochlubit množstvím nádherných skalních vyhlídek, mj. Vyhlídkou Míru či Vyhlídkou Českého ráje. Najdeme tu i divokou rokli s úzkým a temným skalním průchodem nazývaným Fortna či romantickou Císařskou rokli pojmenovanou na počest návštěvy rakouského císaře Františka I. v roce 1913.

Skály 4: Filmový princ Bajaja uléhal na Adamovo lože, které je jednou z mnoha atrakcí nádherného skalního města v srdci Českého ráje, proslulého několika nádhernými vyhlídkami, z nichž ta Mariánská se řadí k nejkrásnějším u nás. Najdeme tu i symbolický horolezecký hřbitov, navštívíme romantický hrad Valdštejn, či půvabný zámek, podle kterého se skalní město jmenuje.

Skály 5: Romantický skalní labyrint nedaleko Turnova s mnoha působivými vyhlídkami, tajuplnými skalními průchody s tajemnými nápisy, největší jeskyní Českého ráje Postojnou a zbytky nádherného skalního hradu Rotštejna.

Skály 6: Mohutná, 150 metrů dlouhá a až 25 metrů vysoká skalní stěna se zvedá nad levým břehem říčky Senice u valašské obce Lidečko. Zejména v letních měsících je obsypaná množstvím horolezců, kteří tu využívají více než 90 zajištěných cest.

Skály 7: Největší pískovcové skalní město v moravské části Karpat pojmenované po blízké vsi jsou jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst jižní části Valašska. Tvoří je nejrůznější útvary – mohutné, až 30 metrů vysoké pískovcové stěny, bizarní bloky s pseudokrasovými jeskyněmi, skalní okna, hřibovité věže a skalní mísy.

Skály 8: Nejvyšší bod tohoto nevelkého skalního města je zároveň nejvyšším bodem Žďárských vrchů a patří k jejich nejvyhledávanějším cílům. Jméno mu dal počet zdejších skal, vysokých až 15 metrů. Z nejvyššího skaliska se zabezpečené vyhlídky otevírají pěkné výhledy do okolí.

Skály 9: Jedno z nejkrásnějších skalních měst severních Čech s mnoha skalními útvary odedávna pojmenovávanými různými více či méně zvláštními jmény. Dnes tu tak můžeme vidět například Srnčí věž, Přimáčknutého krejčíka, Starostu skalního města, Mumii, Velrybu, Želvu, Slona, Kazatelnu, Švédský tábor, Sloní nohu či Bradavičný kámen. Skalní město rozdělené na Velké a Malé je pojmenované po blízké obci.

Skály 10: Nedaleko Zlína, cestou k hradu Lukovu, objevíme nevelké, přesto romantické skalní městečko. Podle lidového vyprávění ti v minulosti zasedalo shromáždění zv. Valašské lovčí právo. Jeho účastníci sedávali na několika ve skále vyhloubených sedačkách, které se dochovaly dodnes. V 19. století byly také do skal vytesané schody.

Správné odpovědi:

1) Adršpašské skály 2) Teplické skály 3) Prachovské skály 4) Hruboskalsko 5) Betlémské a Klokočské skály 6) Čertovy skály 7) Pulčínské skály 8) Devět skal 9) Tiské stěny 10) Králky

ikona facebook

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše