Ty nejlepší výlety v Česku.

25. 3. 2022

·

Minut čtení: 2

Navštivte s námi známé české vodopády

Je začátek jara a spousta z nás již jistě vymýšlí, kam vyrazit na první jarní výlet. Mám pro vás několik tipů na příjemné procházky k některým z mnoha našich krásných vodopádů. Vždyť kdy je navštívit, než když v horách taje sníh a horské potoky a říčky jsou plné vody a vodopády tak vytvářejí pravděpodobně nejkrásnější scenérie v roce.

Začněme v Krkonoších, u jednoho z našich nejmohutnějších a nejnavštěvovanějších vodopádů. Ten Mumlavský najdeme na říčce Mumlavě asi dva kilometry pohodlnou silničkou z Harrachova, jednoho z nejznámějších krkonošských středisek. Voda tu padá přes stupňovitě uspořádané skalní bloky z výšky asi 10 metrů, v řečišti potom uvidíme obří hrnce lidově nazývané Čertova oka. Nedaleko vodopádu můžeme navštívit oblíbenou Mumlavskou boudu nebo Srub U Lišáka.

Další nádherný vodopád najdeme v v sousedních Jizerských horách, nedaleko Josefova Dolu. V divoké skalnaté rokli Jedlového potoka uvidíme mnohé divoké peřeje a kaskády, zejména v místě nazývaném Pekelná tůň. V horní části rokle potom spadá voda přes tři navazující skalní stupně o celkové výšce 15 metrů a vytváří tak jeden z našich nejkrásnějších vodopádů.

Z centra Josefova Dolu, kde najdeme i několik příjemných hospůdek, to sem budeme mít asi hodinku cesty po modré turistické značce. Ne přímo vodopád, ale nemohu nezmínit jedno z našich nejkrásnějších údolí. Tvoří ho řeka Vydra nedaleko šumavské Modravy mezi osadami Antýgl a Čeňkova Pila. Vodní tok se tu se značným spádem řítí úzkým korytem s mnoha balvany a vytváří peřeje a obří hrnce. Cestou podél hučící řeky se můžeme zastavit na některou ze šumavských specialit v Turnerově chatě, nebo se najíst na Čeňkově Pile, kde je zajímavá Expozice Šumavská energie, představující historii šumavských vodních elektráren. Trasa po červené značce je dlouhá asi sedm kilometrů a zabere nám přibližně dvě hodinky.

I na východě republiky najdeme mnohá krásná údolí i bouřící vodopády. Hned dva z nich jsou na severu. Jednou z nejkrásnějších lokalit Rychlebských hor i celého Slezska jsou Nýznerovské vodopády (také Vodopády Stříbrného potoka), které najdeme asi 700 metrů po pohodlné silničce od osady Nýznerov nedaleko Žulové. Voda se tu prodírá úzkou asi 110 metrů dlouhou soutěskou se soustavou kaskád a romantických peřejí, jejichž nejvyšší stupně dosahují až tří metrů. Celková výše vodopádů je 14 metrů a nejlépe si je můžeme prohlédnout z vyhlídkového místa na okraji skály, popřípadě můžeme sestoupit pod vodopád po zabezpečených schodech podél skály.

Nějakých pár desítek kilometrů východně můžeme navštívit pravděpodobně nejkrásnější místo Nízkého Jeseníku – Rešovské vodopády. Vytváří je říčka Huntava nedaleko Rešova v 300 metrů dlouhém úzkém kaňonu sevřeném strmými skalními stěnami. Voda se tu řítí v několika divokých kaskádách a vodopádech, z nichž ten poslední a nejvyšší je vysoký osm metrů. Pod vodopády, na které se nám naskytne nejkrásnější pohled z nedalekého vyhlídkového altánu, se vytvářejí obří hrnce.

ikona facebook

Krásný začátek jara Petr David ml.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše